Svarbiausi parengiamieji žingsniai prieš skraidinant droną
Nors bepiločiai orlaiviai nėra visiška naujiena Lietuvoje, tačiau ne visi žino, kad vien tik įsigyti šį prietaisą neužtenka. Nepaisant to, kad prietaiso skraidinimas turi taisyklėmis ir teisės aktais nustatytą tvarką, yra ir bendrinių taisyklių, kurias būtina žinoti kiekvienam drono pilotui kaskart pakylant į orą.
Prieš kiekvieną skrydį atidžiai apžiūrėti propelerius
Propeleriai yra viena svarbiausių drono detalių, kuri yra atsakinga už sklandų prietaiso valdymą ir stabilumą skrydžio metu. Net ir pats menkiausias propelerio pažeidimas ar purvas ant jo, gali paveikti bepiločio orlaivio veikimą ir sukelti problemų. Tad svarbu nepamiršti patikrinti fizinę propelerių būklę – smulkūs įtrūkimai, nubrozdinimai ar išlinkimai – gali sukelti pavojų, kadangi skrydžio metu propeleriai sukasi itin dideliu greičiu. Ant propelerių paviršiaus gali kauptis dulkės, purvas ir netgi vabzdžiai (aktualu, jeigu prietaisas skraidinamas lauke). Susikaupę nešvarumai ne tik mažina propelerių efektyvumą, tačiau ir gali daryti įtaką pasipriešinimui orui, o tai gali lemti skrydžio netolygumą. Todėl prieš kiekvieną skrydį vertėtų nuvalyti drono propelerius švelnia šluoste, o jeigu reikia, panaudoti specialias valymo priemones. Taip pat, svarbu nepamiršti patikrinti, ar propeleriai pritvirtinti pagal gamintojo nurodymus, ypač jei transportavimo metu jie buvo nuimti. Atsilaisvinę propeleriai gali ne tik sugadinti patį prietaisą, tačiau ir sukelti pavojų aplinkiniams. Kadangi propeleriai yra judantis dalis, todėl bėgant laikui jie dėvisi ir reguliarus jų keitimas yra būtinas. Net jeigu apžiūros metu jų būklė atrodo gera, po tam tikro skrydžių skaičiaus, juos reikėtų keisti, ypač, jeigu skrydžio metu pastebite mažesnį prietaiso stabilumą ore. Tam rekomenduotina visuomet turėti atsarginius propelerius, kad, reikalui esant, galėtumėte juos pasikeisti ir nereikėtų atidėlioti suplanuoto skrydžio. Atsarginius propelerius galite rasti čia: Propeleriai ir apsaugos – DroneAcademy.lt.
Apžiūrėti visą droną, siekiant užtikrinti, kad nėra pažeistų dalių
Prieš kiekvieną skrydį yra itin svarbu įvertinti bendrą prietaiso būklę, nes net ir nedideli pažeidimai gali sukelti rimtų problemų skrydžio metu. Vizuali drono apžiūra gali padėti to išvengti. Visų pirma reikėtų atidžiai apžiūrėti drono korpusą ir įsitikinti, kad jis neturi įlenkimų bei įtrūkimų, nes net ir nedideli pažeidimai, gali identifikuoti rimtus gedimus ir sukelti nesėkmes bepiločio orlaivio skraidymo metu. Apžiūrėkite drono bateriją, įsitikinkite, kad prietaiso baterijos išvaizda nepakitusi – nėra išsipūtimų, įtrūkimų ar kitų deformacijų – ir baterija yra pilnai įkrauta, kad skrydžio metu dronas neišsikrautų. Nepilnai įkrauta ar sugedusi baterija gali ne tik sutrumpinti skrydžio laiką, tačiau ir sukelti gedimą prietaisui dar esant ore. Jutikliai ir kamera taip pat yra itin svarbios prietaiso dalys, kurios užtikrina sklandų prietaiso veikimą. Jutikliai yra būtini drono stabilumui ir navigacijai todėl prieš kiekvieną skrydį reikėtų pasirūpinti, kad jie būtų švarūs. Kamera (jeigu dronas ją turi) – taip pat turėtų būti švariai nuvalyta, tam, kad tiek fotografijų, tiek vaizdo įrašų kokybė būtų nepriekaištinga.
Įsitikinti, kad tiek programinė įranga, tiek geografinės vietos atpažinimo funkcija yra atnaujintos į naujausią versiją
Prieš kiekvieną skrydį yra svarbu nepamiršti atnaujinti prietaiso programinę įrangą, nes dronų gamintojai reguliariai išleidžia programinės įrangos atnaujinimus, kurie gerina drono veikimą ir saugumą. Kameros ir sensorių patobulinimai gali pagerinti jūsų prietaiso vaizdo kokybę ir leisti užfiksuoti kadrus, kurie bus dar geresni ir ryškesni. Skrydžio stabilumo atnaujinimai gali optimizuoti bepiločio orlaivio judėjimą ore. Tai reiškia, kad dronas veiks sklandžiau ir jo valdymas bus tikslesnis. Saugumo atnaujinimai yra itin svarbūs, kadangi gali pašalinti galimas saugumo silpnąsias vietas ir apsaugoti jūsų droną nuo įsilaužimo. Taip pat, gamintojai neretai išleidžia atnaujinimus, kuriuose prideda papildomų funkcijų. Jos leidžia išnaudoti dar platesnes prietaiso galimybes. Geografinės vietos atpažinimo funkcijos atnaujinimas taip pat yra itin svarbus, kadangi geografinių zonų ribojimai gali kisti, o pasenusi informacija gali tapti priežastimi, dėl ko netyčia pažeisite taisykles. Už bepiločių orlaivių taisyklių pažeidimus, gali būti taikomos griežtos baudos.
Oran.lt puslapyje pasitikrinti zonas, kuriose skraidymas ribojamas arba draudžiamas
Vienas svarbiausių žingsnių prieš paleidžiant droną – įsitikinti, kad skraidysite ne tik saugiai, bet ir teisėtai. Lietuvoje, norėdami patikrinti šią informaciją, patogiausia ją rasti svetainėje ORAN.LT. Tai patikima platforma, kuri teikia išsamius duomenis apie zonas, kuriose dronų skraidymas yra ribojamas, draudžiamas ar leidžiamas. Riboto skraidymo zonose skraidyti leidžiama tik su specialiais leidimais, kurie išduodami su tam tikru tikslu, pvz.: žurnalistikai, geodezijai ar moksliniams tyrimams atlikti. Šiose zonose yra būtina gauti leidimą iš atitinkamų institucijų tam, kad būtumėte tikri, jog nepažeidėte saugumo ir/arba kitų reikalavimų. Draudžiamose zonose skraidyti negalima visiškai (į draudžiamų skraidyti vietų sąrašą įeina tokios vietos kaip: karinės teritorijos, oro uostų teritorijos, branduolinės jėgainės ir pan.). Skraidymas šiose zonose be leidimų ar specialių apsaugos priemonių gali turėti rimtų teisinių pasekmių, todėl reikėtų vengti skraidymo tokiose zonose ir prieš skraidinant bepilotį orlaivį įsitikinti, kad pasirinkta vieta neįeina į draudžiamų skraidymo vietų sąrašą. Neutraliose zonose galima skraidyti laikantis bendrųjų taisyklių. Šiose zonose nėra griežtų reikalavimų ir yra svarbiausia laikytis dronų skraidymo taisyklių. ORAN.LT žemėlapis yra nuolat atnaujinamas, todėl realiu laiku žinosite, ar planuojamoje skraidymo vietoje neatsirado laikinų apribojimų dėl renginių ar kitų priežasčių.
Pasitikrinti, ar jūsų ruošiamam skraidinti dronui nėra reikalinga licencija
Prieš pradedant skraidinti droną reikėtų pasitikrinti, ar jūsų prietaisui nėra reikalinga licencija. Licencijos ir/arba leidimai yra skirstomi pagal dronų svorį ir kokio pobūdžio skrydis ruošiamas vykdyti. Dronams, sveriantiems iki 249 g, pvz., DJI Mini 4 Pro, licencijos nereikia, kadangi šie prietaisai laikomi mažiau pavojingais ir yra puikiai tinkami pradedantiesiems pilotams. Tačiau, jeigu jūsų dronas sveria 250 g ir daugiau, prieš skraidinant šį prietaisą yra privaloma išlaikyti egzaminą. Yra keletas egzaminų tipų, kurie skirstomi pagal drono svorį: A1/A3 ir A2. Sėkmingai išlaikytas egzaminas užtikrina, kad pilotas supranta, kaip reikia saugiai naudotis dronu, geba įvertinti rizikas bei žino teisės aktus susijusius su oro erdvės ribojimais. Netinkamai naudojamas bepilotis orlaivis kelia pavojų ne tik sau ir aplinkiniams, bet gali pažeisti privatumo ir/arba saugumo reikalavimus. Už taisyklių nesilaikymą gali grėsti baudos ar net drono konfiskavimas. Plačiau apie dronų taisykles galite rasti čia: Dronų taisyklės Lietuvoje.
Susiplanuoti skrydžio trajektoriją ir pasitikrinti orų prognozes
Prieš skrydį vertėtų apgalvoti, kur planuojate skristi, apeiti vietą, apžiūrėti galimas kliūtis. Be to, būtina apsvarstyti galimas avarines nusileidimo vietas. Tai gali būti atviros erdvės, parkai, aikštės ar kitos vietos, kuriose būtų galima skubiai nusileisti, jeigu iškiltų techninių problemų ar kitų nenumatytų situacijų. Skrydžio trajektorijos planavimas taip pat gali padėti išvengti susidūrimų su įvairiomis kliūtimis, tokiomis kaip: medžiai, stulpai, laidai. Svarbu nepamiršti įsivertinti, ar pasirinkta vieta atitinka dronų skraidymo reikalavimus ir, ar nėra skraidymui pavojingų zonų, kurios galėtų sugadinti prietaisą. Be to, vertėtų nepamiršti patikrinti, ar planuojamoje skrydžio zonoje nėra pašalinių asmenų ir įsitikinti, kad asmenys neprieštarauja, jog skrydis būtų vykdomas virš jų. Taip pat vertėtų pagalvoti ir apie oro sąlygas – krituliai, rūkas, stiprus vėjas (galintis viršyti gamintojo nurodytas maksimalias vėjo greičio ribas) – nes daugelis dronų turi ribotas galimybes atlaikyti stiprius vėjo gūsius. Stiprus vėjas gali paveikti drono skrydžio trajektoriją ir netgi sukelti drono kritimą, tai ypač aktualu dronams, kurių svoris yra mažesnis.
Laikytis gamintojo instrukcijoje nurodytų reikalavimų
Instrukcijoje pateikta gamintojo informacija yra ne tik rekomendacinio, bet ir privalomo pobūdžio, nes ji apima technines prietaiso galimybes, naudojimo apribojimus ir svarbias eksploatavimo gaires. Perskaičius gamintojo pateiktą informaciją, svarbu atsiminti, kad net, jei turite patirties su kitais bepiločiais orlaiviais, skirtingi modeliai gali turėti unikalių funkcijų ir reikalavimų. Instrukcijoje pateikiama informacija apie drono technines galimybes, kurioje nurodomi skrydžio aukščiai, atstumai, baterijos veikimo trukmė, maksimalus vėjo greitis, kurį konkretus prietaisas gali atlaikyti, ir kiti svarbūs parametrai. Reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kad jei gamintojas nurodo tam tikras ribas, nereikėtų bandyti jų viršyti. Instrukcijose taip pat yra nurodomi saugumo reikalavimai, kurių privaloma laikytis, patarimai kaip išvengti nelaimingų atsitikimų. Laikantis gamintojo nurodytų instrukcijų, ne tik apsaugosite save ir aplinkinius, bet ir maksimaliai išnaudosite drono galimybes, prailginsite jo tarnavimo laiką ir išvengsite nereikalingų prietaiso remonto išlaidų.
Nepatikrintas dronas gali tapti ne tik nuostoliu jo pilotui, tačiau ir grėsme aplinkiniams. Pažeistos dalys gali sukelti drono kritimą ir taip pridaryti žalos. Reguliari techninė prietaiso apžiūra gali ne tik padėti išvengti nelaimingų atsitikimų, tačiau ir maksimaliai prailginti paties prietaiso tarnavimo laiką. Atidus pasirengimas skrydžiams yra būtinas ir dėl techninių priežasčių, ir dėl maksimaliai geros piloto skrydžio patirties, kuri taptų kuo malonesne ir nesukeltų papildomų iššūkių.
Reguliariai keiskite nusidėvinčias detales, tokias kaip propeleriai, ir visada turėkite atsarginių dalių komplektą, kurias galite įsigyti internetinėje parduotuvėje: https://droneacademy.lt/dji-dronai/